W ciągu jednego tygodnia w szpitalu w Brzezinach gościliśmy lekarzy endoskopistów z Polski i Europy Centralnej, którzy przyjechali do Szpitala by zgłębiać techniki zabiegów ESD, czyli endoskopowej dyssekcji podśluzówkowej oraz szycia endoskopowego.
ESD to najmniej inwazyjna metoda leczenia wczesnych postaci nowotworów, polegająca na wycinaniu guzów przewodu pokarmowego za pomocą endoskopu, bez konieczności otwierania brzucha. Zabieg ten umożliwia usuwanie wczesnych zmian nowotworowych z przełyku, żołądka i jelita grubego. Jednocześnie pozwala uniknąć rozległego zabiegu operacyjnego związanego z koniecznością usunięcia dużego fragmentu przełyku, żołądka lub jelita. Zabieg polega na wprowadzeniu do jelita lub żołądka standardowego endoskopu, a następnie po dokładnej ocenie guza, wycięciu go specjalnym rodzajem noża endoskopowego. Drugie szkolenie dotyczyło absolutnie przełomowej techniki, dostępnej jedynie w kilku ośrodkach w Europie.
Zamykanie ubytków śluzówki po zabiegu endoskopowym za pomocą specjalnego narzędzia oraz szwu chirurgicznego otwiera nowe możliwości w terapii endoskopowej. Ta technika była prezentowana lekarzom z Czech, Chorwacji i Słowenii przeze mnie Basię Jeleń – pielęgniarkę oddziałową Ośrodka Endoskopii naszego Szpitala. Szkolenie z szycia endoskopowego miało swój ciąg dalszy. Kolejny dzień wraz z Basią spędziliśmy w centrali firmy Olympus w Warszawie gdzie pomagaliśmy lekarzom w praktycznej nauce szycia na fantomach. Dużo pracy, ale ogromna satysfakcja 🙂
Szczególne podziękowania dla Ani Gujskiej oraz Pawła Chodorowskiego z firmy Olympus za fantastyczną organizację szkolenia. Do następnego razu!