Endoskopowa dyssekcja podśluzówkowa
Od kilku lat na świecie, początkowo tylko w krajach Dalekiego Wschodu, przeprowadzane są zabiegi endoskopowe polegające na wycinaniu guzów przewodu pokarmowego za pomocą endoskopu, bez konieczności otwierania brzucha. Zabieg, fachowo nazywany endoskopową dyssekcją podśluzówkową (ang. ESD), umożliwia usuwanie wczesnych zmian nowotworowych z przełyku, żołądka i jelita grubego.
Pozwala on, przy porównywalnej skuteczności onkologicznej do klasycznej operacji, uniknąć rozległego zabiegu operacyjnego związanego z koniecznością usunięcia dużego fragmentu przełyku, żołądka lub jelita. Korzyści dla chorego są więc oczywiste.
Usuwanie małych nowotworów niezłośliwych przewodu pokarmowego podczas badania endoskopowego ma bardzo długą historię. Każdy z nas słyszał o polipach w jelicie grubym lub żołądku, które zostały usunięte podczas gastro- lub kolonoskopii. Trzeba mieć świadomość, że większość z nich to właśnie wczesna postać nowotworów – są to tzw. gruczolaki. Leczenie endoskopowe w tym stadium jest dość proste i praktycznie w 100% skuteczne. Wiele ośrodków endoskopowych oferuje możliwość usuwania niewielkich polipów. Usuwanie polipów powyżej 1 cm jest procedurą trudną, wiążącą się ze zwiększonym ryzykiem powikłań. Stąd większość ośrodków endoskopii nie podejmuje się leczenia tych zmian. Kolejną granicą jest średnica zmiany powyżej 2 – 3 cm. W tym miejscu możliwości skutecznego, klasycznego leczenia endoskopowego kończą się. Takie polipy były dotąd usuwane operacyjne. Kilkanaście lat temu w Japonii rozpoczęto leczenie dużych płaskich zmian w przewodzie pokarmowym za pomocą specjalnego sprzętu, dedykowanych noży endoskopowych. Po latach okazało się, że we wczesnych stadiach nowotworów zabiegi te są bardzo skuteczne, a ryzyko nawrotu minimalne. Od 2010 roku metoda ta jest leczeniem z wyboru w tej grupie chorych w Japonii. Należy podkreślić, że ta minimalnie inwazyjna metoda leczenia nowotworów jest zarezerwowana dla nowotworów we wczesnym etapie zaawansowania. W przypadku większych guzów złotym standardem jest chirurgia klasyczna.
Zabieg polega na wprowadzeniu do jelita lub żołądka standardowego endoskopu, a następnie po dokładnej ocenie guza, wycięciu go specjalnym rodzajem noża endoskopowego. Podczas zabiegu usuwamy zmienioną chorobowo błonę śluzową z odpowiednim marginesem zdrowej śluzówki. Minimalizuje to ryzyko nawrotu choroby. Jest to procedura inwazyjna, niepozbawiona ryzyka powikłań. Występują one u około 5% chorych. Większość z nich leczona jest endoskopowo, ale zdarza się, że chory wymaga leczenia operacyjnego. Nie jest możliwe wykonanie tego typu zabiegu w trybie ambulatoryjnym. Chory musi po zabiegu pozostać w szpitalu na obserwacji. W przypadku braku powikłań chory opuszcza szpital 1-2 dni po zabiegu.
Endoskopią zabiegową zajmuje się od 10 lat. Wykonywanie skomplikowanych polipektomii, mukozektomii, praktyka w endoskopowym tamowaniu krwawień dały mi podstawy do nauki tej skomplikowanej techniki. W tym celu odbyłem staż w wiodącym ośrodku endoskopowym w Yokohamie kierowanym przez światowej sławy endoskopistów: profesorów Kudo i Inue. Po powrocie z Japonii rozpocząłem wykonywanie procedur ESD, początkowo w Klinice Chirurgii Ogólnej i Kolorektalnej kierowanej przez prof. Adama Dzikiego, a od początku 2015 roku w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach. Do Japonii wracałem jeszcze dwukrotnie. Pobyty te oraz liczne szkolenia w Europie umożliwiły mi ciągłe doskonalenie mojej techniki – minimalizację liczby powikłań i nawrotów polipów. Do października 2015 wykonałem 155 zabiegów dyssekcji podśluzówkowej. Ośrodek w Brzezinach wraz z Ośrodkiem endoskopii w Szczecinie, kierowanym przez doc. Andrzej Białka, z którym mam zaszczyt współpracować, posiadają największe doświadczenie w Polsce w zabiegach ESD .
Jak się zapisać?
Szpital Specjalistyczny w Brzezinach:
506 008 452, 574195067 lub 506 008 285 w godzinach 8:00-15:00, lub mail oddzial.komercyjny@szpital-brzeziny.pl, onkolgia@szpital-brzeziny.pl
Centrum Medyczne SALVE, Łódź, ul. Łagiewnicka 53
Recepcja: 42 633 78 01, 42 633 56 61