Podczas umawiania się z pacjentami na wizyty indywidualne zawsze tłumaczę, jak mają się przygotować do wizyty oraz jak wygląda jej przebieg.
Wypiszę dla Państwa kilka ważnych informacji:
- Pierwsza wizyta u dietetyka od wizyt kontrolnych różni się przebiegiem, oraz czasem trwania. Pierwsza wizyta trwa ok. 60 minut. Wizyty kontrole trwają ok. 30- 40 minut.
Na pierwszej wizycie wypełniana jest wspólnie (dietetyk+ pacjent) ankieta medyczno- żywieniowa. Pytania dotyczą przebytych chorób, zażywanych leków, suplementów, aktywności fizycznej, preferencji żywieniowych – ogólnego stylu życia i przede wszystkim omawiany jest cel wizyty w gabinecie dietetyka.
Ważne jest dokładne omówienie planu dnia, czyli wypytuje jakie są godziny Twojej pracy, czy innych zajęć jakie masz, godziny snu, różnice w poszczególnych dniach (np. weekend, a dni w ciągu tygodnia)..
Podczas wizyty zapytam Cię również o poprzednie próby odchudzania i jaki był ich efekt.
Przede wszystkim dla dietetyka pierwsza wizyt opiera się na poznaniu pacjenta i jego oczekiwań.
Następnie odbywa się pomiar składu ciała oraz rozmowa na temat wyznaczenia wspólnego celu terapii dietetycznej.
Analiza składu ciała podaje nam wyniki:
- ilość tkanki tłuszczowej i mięśniowej,
- masę ciała,
- BMI,
- zawartość wody w naszym organizmie,
- wisceralną tkankę tłuszczową,
- masę kostną
- wiek metaboliczny,
- PPM – podstawową przemianę materii.
Następnie ustalamy tok postępowania dietetycznego, cel terapii oraz możliwości realizacji diety i indywidualnych zaleceń. Dietetyk na 1 wizycie mówi pacjentowi, co warto zmienić i wspólnie wybieramy sposób wprowadzania tych zmian. Tak, abyście realnie byli w stanie wdrożyć nowe zalecenia w codzienne życie.
Wizyty kontrolne odbywają się co 3-4 tygodnie i są umawiane bezpośrednio z pacjentem w danym dniu i godzinie. Wizyty te są bardzo ważne, ale wciąż podtrzymywać motywację do stosowania zdrowych nawyków u pacjenta, znaleźć ewentualne błędy i nad nimi popracować. Dzięki temu zwiększmy indywidualne postępy i efektywność planu żywieniowego.
Oprócz wizyt kontrolnych kontakt z dietetykiem jest stały: telefoniczny lub e-mailowy. Często zaczynając zmiany żywieniowe pojawiają się liczne pytania, na które chętnie jako specjalista odpowiadam i wyjaśniam wszystkie wątpliwości.Po pierwszej wizycie w ciągu ok. 3 dni roboczych zostaje przeze mnie wysyłany indywidualny plan żywieniowy zawierający zalecenia dietetyczne, tabelę produktów dozwolonych/ niedozwolonych, jadłospis ( ustalamy na ile dni) oraz kilka przepisów dietetycznych.
JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO 1 WIZYTY?
Aby wynik analizy składu ciała był miarodajny, należy:
- ostatni posiłek zjeść nie później niż 3 godziny przed wizytą,
- na 3 godziny przed wizytą wstrzymać się od dużej ilości płynów,
- przed wejściem do gabinetu opróżnić pęcherz,
- nie należy w dniu wykonywana analizy składu ciała intensywnie ćwiczyć,
- pomiar wykonywany jest na boso, stąd należy przygotować się na sprawne zdjęcie obuwia i okrycia stóp (w przypadku kobiet rajstopy nie będą wskazane)
Badania nie wykonuje się u kobiet w ciąży, ze wszczepionym rozrusznikiem serca lub metalowymi implantami.
Na wizytę kontrolną zabieramy:
- Dzienniczek żywieniowy, czyli nasze 3 dni jadłospisu (co, ile i o której jedliśmy oraz piliśmy). Dzienniczek ten zabieramy na pierwszą wizytę i posłuży on do oceny dotychczasowych nawyków żywieniowych.
- Wyniki badań laboratoryjnych (morfologia, profil lipidowy, profil tarczycowy, stężenie glukozy we krwi) oraz inne, jeśli wykonywali Państwo w ostatnim czasie,
- Listę przyjmowanych leków oraz suplementów.
Teraz, kiedy już wiesz jak przygotować się do wizyty zacznij prowadzić dziennik żywieniowy- to dobry krok w kierunku zmiany!
ZACZNIJ ZMIANY JUŻ DZIŚ, NIE ZWLEKAJ!
Mgr Izabela Nowak
DIETETYK KLINICZNY